زیتون چیست و هر آنچه باید درباره زیتون بدانید

زیتون یک میوه پرخاصیت و بسیار لذیذ است که اغلب در آب‌وهوای گرم و خشک یافت می‌شود. 2 کشور ایتالیا و اسپانیا تولیدکنندگان اصلی زیتون در جهان هستند. در رودبار گیلان نیز زیتون به فراوانی وجود دارد و اغلب این شهر را با نام رودبار زیتون می‌شناسند. قدمت زیتون در رودبار به بیش از دو هزار سال است و همچنین ناصرخسرو در سفرنامه خود از وجود زیتون در رودبار سخن گفته است.

در شهریورماه که زیتون سبزرنگ است، باید چیده شود و طی فرایندی تلخی گیری شود (نمی‌توان زیتون را بلافاصله بعد از چیدن میل کنید زیرا بسیار تلخ و زننده است) و باید با روش‌های سنتی و جدید آماده خوردن شود.

اما اگر زیتون در موعد خودش چیده نشود، پس از گذشت چند ماه تغییر رنگ داده و سیاه می‌شود. در این صورت فقط می‌توان از آن برای روغن استفاده کرد که خود روغن زیتون نیز خاصیت‌های فراوانی دارد اما در لبنان یک نوع زیتون سیاه وجود دارد که قابل‌خوردن و بسیار خوش است و همچنین گران‌قیمت است.

 

انواع زیتون

بیش از 800 گونه زیتون در سراسر جهان وجود دارد و این عدد در ایران بیش از 100 گونه است، اما در کل می‌توان زیتون را به 4 دسته که فراوان‌ترین آن‌هاست تقسیم‌بندی کرد:

 • زیتون ماری (مارزی)
 • زیتون گوشتی
 • زیتون سنگی (شنگه زه)
 • زیتون زرد

زیتون را بعد از تلخی گیری می‌توان کنارغذا به شکل‌های مختلفی مانند زیتون‌ پرورده و انواع دیگر که در مقالات دیگر به می‌پردازیم، مصرف کرد.

 

زیتون در قرآن و کتاب‌های دیگر

به‌طورکلی زیتون 6 بار به‌صورت مستقیم و 1 باز به‌صورت غیرمستقیم و با عبارت درختی که دارای روغن است، در قرآن آمده است. قرآن از این میوه به نیکی یادکرده و آن را همراه با خرما، انگور و انجیر جزو میوه‌های مفید برای بدن معرفی کرده است. همچنین اگر بخواهیم از تاریخچه زیتون بگوییم، در کتاب مقدس از اهمیت ویژه زیتون به‌عنوان یک محصول فوق‌العاده و نمادی از امید و صلح و همچنین ثروت کشور یاد می‌شود.

[mailerlite_form form_id=1]

خواص پزشکی زیتون

زیتون‌ها، چه به‌عنوان روغن زیتون خوراکی و چه به‌عنوان زیتون معمولی دارای خواص درمانی فوق‌العاده‌ای هستند. زیتون‌ها حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان هستند و در خود ترکیبات ضدعفونی‌کننده انواع بیماری رادارند. تعداد کمی از مواد غذایی با چربی زیاد طیف گسترده‌ای از مواد مغذی آنتی‌اکسیدان را ارائه می‌دهند که زیتون یکی از آن‌ها است. آنتی‌اکسیدان موجود در زیتون برای کاهش التهاب بیش‌ازحد و سالم نگه‌داشتن بدن مورداستفاده قرار می‌گیرند.

همچنین برای خنثی کردن اثرات مضر رادیکال‌های آزاد بر سلول‌های بدن که می‌تواند به بیماری منجر شود، کار می‌کنند. باوجود داشتن چربی زیاد، روغن زیتون در مقایسه با روغن‌های دیگر برای قلب شما انتخاب بهتری است. بیشتر چربی موجود در زیتون اسیدهای چرب اشباع‌نشده و اسید اولئیک هستند که هر دو شکل سالم چربی هستند.

زیتون عناصر تولید کلسترول ناسالم که نقش مهمی در پیشرفت بیماری‌های قلبی عروقی دارند را سرکوب می‌کند. حتی اگر چربی اشباع‌نشده برای قلب شما مفید باشد اما همچنان کالری بالایی دارد؛ بنابراین اگر در مورد افزایش وزن و مصرف کالری بیش‌ازحد نگران هستید، باید از خوردن بیش‌ازحد بپرهیزید.

علاوه بر زیتون و روغن زیتون که مصرف خوراکی دارند، صابون زیتون و همچنین برگ زیتون نیز خاصیت فراوان دارند. برگ درخت زیتون خاصیت درمانی دارد و برای درمان چاقی، تب‌خال، قند خون و… مفید است و باید آن را دم‌کرده و میل کنید.

در استفاده از روغن زیتون برای سرخ کردن باید مراقب باشید. حرارت دادن بیش‌ازحد آن باعث تجزیه شیمیایی می‌شود که این امر باعث می‌شود روغن بیشتر آنتی‌اکسیدان‌های خود را از دست دهد، مواد شیمیایی سمی را به‌صورت دود آزادکرده و رادیکال‌های آزاد تولید کند (اتم‌هایی که به‌سلامتی آسیب می‌رسانند).

نکات جالب در مورد زیتون

 1. درخت زیتون، بومی کشورهای آسیا و آفریقا و در امتداد دریای مدیترانه است.
 2. زیتون‌های نارس رنگی سبز دارند و هرچه بلوغ می‌شوند، بنفش، سیاه یا تیره می‌شوند.
 3. زیتون یک میوه است، نه سبزیجات آن‌طور که بسیاری معتقدند.
 4. روغن زیتون فاقد کلسترول، نمک یا کربوهیدرات است.
 5. زیتون‌ها سرشار از ویتامین E و چربی‌های سالم هستند.
 6. یک درخت زیتون می‌تواند تا 600 سال زندگی کند.
 7. برای بارده شدن درخت زیتون ممکن است 10 سال زمان لازم باشد.
 8. در سطح جهان، مردم سالانه تقریباً 2.25 میلیون تن روغن زیتون مصرف می‌کنند.
 9. اسپانیا، ایتالیا و یونان برترین کشورهای تولیدکننده زیتون در جهان هستند.
 10. از سال 1990، مصرف روغن زیتون در ایالات‌متحده به میزان قابل‌توجهی افزایش‌یافته است. در دو دهه گذشته، مصرف آن از 30 میلیون گالن به نزدیک به 70 میلیون گالن در سال افزایش‌یافته است.
 11. در بازی‌های المپیک 2004 یونان، 2550 شاخه زیتون استفاده شد که سنت تاج‌گذاری شاهان قدیم یونان در المپیک با تاج زیتون دوباره به‌دست‌آمده باشد.

جمع‌بندی

بدون شک از خواص دارویی زیتون نمی‌توان گذشت. در حال حاضر زیتون و روغن‌زیتون‌های اصلی کم یاب شده‌اند. متأسفانه عده‌ای سودجو روغن زیتون را با استفاده از تفاله‌های غیرخوراکی آن درست می‌کنند و به بازار عرضه می‌کنند. قبل از خرید با ما از طریق دیدگاه زیر همین پست و یا ایمیل ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان ما کمک بگیرید.